Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy

MUZEUM RZEŹBY WSPÓŁCZESNEJ, 12 grudnia 2009

Patronem Festiwalu Sztuki jest Jerzy Busza (1947-1997), krytyk sztuki zajmujący się fotografią (skupiający swoją uwagę na zagadnieniach z pogranicza fotografii i filozofii), który przez 13 lat mieszkał w Radomiu (od 1984) w Radomiu zmarł.fot. Andrzej Świetlik, Jan Brzuszek

fot. Andrzej Świetlik, Jan Brzuszek

Więcej zdjęć w galerii III Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy

W 2007 r., kiedy organizowano pierwszy Festiwal, minęły dwie rocznice: 60. rocznica jego urodzin i 10. rocznica śmierci. Z inicjatywą wyboru patrona Festiwalu wystąpili jego dawni przyjaciele. Kolejne odsłony Festiwalu mogły się odbyć dzięki współpracy wielu osób reprezentujących cztery instytucje: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Festiwal tworzą przyjaciele i artyści. Autorem programu kolejnych edycji jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zajmujący się głównie fotografią, teraz wypowiadający się poprzez różne media. Głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Andrzej Mitan, performer i muzyk.

Busza był krytykiem o wyjątkowej inteligencji, snującym swoje rozważania niezwykle błyskotliwie, zarówno w tekstach pisanych, jak i mówionych. W latach 70. współpracował z redakcją „Kultury" i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii („Fotografia", „Foto"), w latach 80. redagował już samodzielnie własne pismo („Obscura"). Autor kilku książek poświęconych fotografii: Wobec fotografii, Wobec fotografów, Wobec odbiorców fotografii.

 

RYSZARD GRZYB, ANDRZEJ KWIETNIEWSKI, ANDRZEJ ŚWIETLIK

Performance Tiergarten

w tym:
Akwarium pobożnych życzeń, czyli co nam zostało po Złotej Rybce

oraz
Kłopot Leonarda da Vinci, czyli kolejna próba podniesienia konia

 

RYSZARD GRZYB, ur. 17 lipca 1956 roku w Sosnowcu. W latach 1976-1979 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1979 do 1981 roku kontynuował studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1981-1983 był zatrudniony w Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1982-1992 należał do zespołu twórczego Gruppa (Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak), z którym wystawiał oraz uczestniczył w akcjach artystycznych.

Był współzałożycielem pisma „Oj dobrze już", wydawanego przez Gruppę w latach 1984-1988.

Ryszard Grzyb rozwija, równolegle z malarstwem, także twórczość poetycką. Mieszka i pracuje w Warszawie.

ANDRZEJ KWIETNIEWSKI, artysta-bioetyk i konstruktor-teoretyk opartych na bajkach urządzeń stalowych, które inni uważają za rzeźby, czyli tzw. przedmioty sztuki.

ANDRZEJ ŚWIETLIK, ur. w 1952 roku, zawodowy fotograf. Od trzydziestu lat mieszka w Warszawie; przyjaciel wszystkich miejscowych artystów i artystek. W grupie Łódź Kaliska przez ostatnich 10 lat zajęty wyłącznie pracą koncepcyjną. W wolnych chwilach kończy kilka kartonowych modeli samolotów z czasów I wojny światowej.

 

WOJCIECH BĄKOWSKI

Performance Odkochiwanie się

 

WOJCIECH BĄKOWSKI, ur. w 1979 w Poznaniu, Studia: ASP, Poznań. Dyplom: Audioperformance w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego w 2005. Film animowany w pracowni Filmu Animowanego prof. Hieronima Neumanna w 2005.

Artysta, poeta, muzyk. Autor: filmów animowanych, audioperformance, muzyki postrap, słuchowisk radiowych, rysownik i grafik. Lider grup muzycznych KOT, NIWEA i Czykita. Od maja 2007 wraz z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Izą Tarasewicz i Magdą Starską współtworzy grupę artystyczną PENERSTWO. Jest twórcą cyklu rysunkowego „Tu mam taką rubrykę na rysunki" w „Gazecie Wyborczej". Współpracuje z galerią Leto w Warszawie i Żak Branicka w Berlinie.

www.leto.pl

Rysunki i filmy, fragmenty słuchowisk radiowych i utworów muzycznych:

http://www.myspace.com/wojciechbakowski

Twórczość grupy KOT:

http://www.myspace.com/grupakot

Strona grupy NIWEA:

www.myspace.com/niwea

Nagrody:

2009 - Spojrzenia 2009, nagroda główna DB; 2007 - Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, srebrna kreska za „Film mówiony 1"; 2006 - Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, wyróżnienie dla filmów „Wstyd", „Strach", „Kundelku ujadaj perełko rób piekło"; 2004 - Festiwal Animacji ReAnimacja w Łodzi, wyróżnienie dla filmu „Pętla"; 2003 - Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, nagroda specjalna za szczególne walory artystyczne dla filmów „Pętla" i „Masa"

 

ROBERT RUMAS

Performance Czytanka

 

ROBERT RUMAS, ur. w 1966 w Kielcach, obecnie mieszka w Gdańsku. Artysta, kurator, aktywista, animator kultury, projektant przestrzeni wystawienniczych, zainteresowany problematyką społeczeństwa jako obiektu manipulacji w kontekście pojęć dotyczących religii, narodu czy rasy. Od początku swojej twórczości wyraźnie poddaje krytyce polski katolicyzm, jego powierzchowność i obłudę. W wielu wypadkach język artystyczny tego artysty oparty jest na kiczu, który łączy z symboliką „narodową". Religia jest tu jedynie elementem skomplikowanej struktury, równie ważnym, co ekonomia, polityka czy dysfunkcje społeczne.

Interdyscyplinarna twórczość Roberta Rumasa jest wielowątkowa, w wielu wypadkach oparta na konkretnym kontekście historycznym, społecznym, politycznym czy kulturowym. Od ponad dekady dokonuje on interwencji w społeczną tkankę miejską rozszerzając tym samym zakres swoich poszukiwań, anektując skomplikowaną, potraktowaną holistycznie, przestrzeń miejską.

Rumas chce prześwietlić porządek społeczny kraju - ukazuje stereotypowe reakcje, eksponuje lęki, wydobywa na wierzch smutek i bezradność, dotyka sedna zbiorowego gniewu i agresji.

Jak sam mówi: ...moja sztuka to przesuwanie akcentów i znaczeń, moja sztuka to tworzenie kontekstów, które są zamachem na rzeczywistość postrzeganą jednostronnie.

W Polsce prezentował swoje prace m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Gdańsku. Poza krajem brał udział w wielu ważnych wystawach m.in. w Kunst- und Ausstellungshalle w Bonn, Moderna Musset w Sztokholmie, Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Kunsthalle w Wiedniu.

Równolegle do twórczości artystycznej od roku 2004 zajmuje się organizacją przestrzeni i scenografią w spektaklach multimedialnych i teatralnych.

Więcej na www.rumas.art.plRYSZARD GRZYB, ANDRZEJ KWIETNIEWSKI, ANDRZEJ ŚWIETLIK

Performance Tiergarten

WOJCIECH BĄKOWSKI

Performance Odkochiwanie się

ROBERT RUMAS

Performance Czytanka

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2009-12-15 11:47:49, czytane: 4005 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional