Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

OUTSIDE IN / INSIDE OUT

Logo logo

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przystąpiło do I etapu realizacji polsko-norweskiego projektu Outside In / Inside Out, który uzyskał grant w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.Więcej zdjęć w galerii OUTSIDE IN / INSIDE OUT

 

Projekt jest kontynuacją dwóch wydarzeń: polsko-norweskiego pleneru artystycznego Sztuka - Natura / Natura - Sztuka z 1987 roku oraz przedsięwzięcia UT 21, które w zamierzeniu miało być odpowiedzią na pytanie, jak wyglądają polsko-norweskie relacje artystyczne 20 lat później. Pomysłodawcą cyklu był Per Erik Fonkalsrud - architekt, stażysta profesora Oskara Hansena na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, główny propagator kontaktów polskich i norweskich artystów. W projekt zaangażowały się na zasadzie partnerstwa dwie instytucje: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Oppland Country Authority z Lillehammer.

UT 21 odbyło się w norweskim mieście Lillehammer w roku 2008. W wyniku działań warsztatowych powstało 14, głównie efemerycznych, realizacji, których odzwierciedleniem jest wydany w 2009 roku katalog. Projekt Outside In / Inside Out jako druga odsłona pleneru odbędzie się z kolei w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także na terenie sąsiadujących miast - Radomia i Szydłowca. Fundamentalnym założeniem obu części stała się sztuka interwencyjna, obejmującą takie formy wypowiedzi artystycznej jak land art czy interwencje miejskie. Mają to być realizacje, które na różne sposoby łączą i uzewnętrzniają fizyczne, socjalne lub mentalne struktury związane z określonymi miejscami, obecnymi w życiu codziennym ich mieszkańców i do których ma się bliski, oczywisty stosunek. To wyjście artysty do ludzi w kontekście działań twórczych powinno wytworzyć nową jakość i lepsze niż w obrębie sal wystawowych porozumienie na styku sztuka-dzieło-odbiorca.

Na orońską część projektu składa się pobyt studyjny uczestników z Polski i Norwegii jesienią 2009 i warsztaty artystyczne latem 2010 roku. Do udziału zostało zaproszonych 8 twórców z Polski i 8 z Norwegii.

W dniach 4-7 października br. na inauguracyjne spotkanie do Orońska przyjechała grupa 16 artystów w towarzystwie kuratorów. Program pobytu wypełniły ustalenia dot. organizacji przyszłorocznych warsztatów i następującego po nim seminarium podsumowującego ich rezultaty, które zawarte zostaną w katalogu.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami realizacji swoich projektów w oparciu o infrastrukturę techniczną pozostającą w dyspozycji Centrum. Rozważali także możliwość prezentacji swoich prac lub ich dokumentacji w przestrzeniach galeryjnych CRP.

Odbyły się też oficjalne spotkanie z władzami Radomia (Wydział Kultury UM) i Szydłowca (Burmistrz) oraz MCSW „Elektrownia" - jako jednostki wspierającej projekt, których tematem było ewentualne współdziałanie na rzecz umieszczenia projektów w przestrzeni publicznej. Wizytom tym towarzyszyły syntetyczne lekcje kulturowe dot. historii i teraźniejszości tych dwóch ośrodków w kontekście zainteresowań artystów. Artyści otrzymali pakiety materiałów informacyjnych i dokumentacyjnych do dalszych studiów.

 

Uczestnicy ze strony norweskiej:

1. Per Erik Fonkalsrund - kurator strony norweskiej

2. Egil Martin Kurdol

3. Marit Arnekleiv

4. Edvine Larssen

5. Anna Widen

6. Marte Aas

7. Victoria Pihl Lind

8. Grim Erland Lyng Svingen

9. Hilde Aagaard

 

Uczestnicy ze strony polskiej:

1. Jan St. Wojciechowski - artysta i kurator strony polskiej

2.  Janusz Bałdyga

3.  Elżbieta Jabłońska

4.  Maciej Kurak - Max Skorwider

5.  Oskar Dawicki

6.  Teresa Murak

7.  Leszek Golec - Tatiana Czekalska

8. Jan Berdyszakkategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2009-12-08 09:11:31, czytane: 5136 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional