Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Projekt CHOPIN

Projekt Chopin to autorski program Janusza Bałdygi, realizowany w Centrum Rzeźby Polskiej od 24 listopada do 24 grudnia br. W latach ubiegłych artysta organizował na terenie CRP serię ośmiu warsztatów edukacyjnych pod hasłem Ze sztuką wobec sztuki przeznaczoną dla wyselekcjonowanej grupy studentów szkół artystycznych.Więcej zdjęć w galerii Projekt CHOPIN

Projekt Chopin jest zamierzeniem interdyscyplinarnym, do udziału w którym zaproszeni są także muzykolodzy, muzycy i artyści sztuk wizualnych. Gotowość w partycypacji zgłosił Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Uniwersytet Muzyczny w Warszawie.

Zadaniem warsztatów jest współczesna analiza dzieła kompozytora i wszystkie możliwe formy jego transkrypcji. Dokumentacja warsztatów ma być tematem filmu, który przedstawi metodę współczesnego odczytania dzieła Chopina. Sam projekt poprzedzony był studium badawczym i kwerendami (I faza - Marginalia/ Rekonstrukcje), które następnie w trakcie warsztatów zostaną rozwinięte. Ostateczny rezultat projektu ma być pokazany w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku.

W CRP równolegle prowadzone są zajęcia seminaryjne i warsztatowe w pracowniach rzeźbiarskich. Do tej pory seminaria (wykłady) prowadzili: Janusz Bałdyga, Karol Sienkiewicz, Zygmunt Piotrowski i Tomasz Kozak.

Janusz Bałdyga zajmuje się performance, rysunkiem, jest autorem instalacji, działań ulicznych i realizacji przestrzennych. W latach 1974-79 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w 1979 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Był członkiem i współzałożycielem grupy plastycznej Pracownia (1976-81), współprowadzącym z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych "Dziekanka" w Warszawie (1976-79). Od 1979 roku jest członkiem Teatru Akademia Ruchu. Od 1982 roku prowadzi autorski cykl dydaktyczny w formie warsztatów, zajęć teoretycznych i wykładów. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą.

Karol Sienkiewicz (ur. 1980) jest krytykiem i historykiem sztuki; absolwentem stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pełni funkcję redaktora naczelnego magazynu internetowego poświęconego sztuce współczesnej „Sekcja".

Zygmunt Piotrowski urodził się w 1947 w Zabrzu. W 1974 roku ukończył studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (pracownia malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego). W latach 1969-72 prowadził Studencką Grupę Plakatu Politycznego Proagit, a w latach 1972-82 grupę samokształceniową Studio A-B, pracującą w ramach Studenckiego Centrum Środowisk Artystycznych "Dziekanka". Od 1984 roku jest członkiem współzałożycielem międzynarodowej grupy artystów Black Market, działającej w nurcie europejskiego performance. W 1989 roku przeprowadził cykl pokazów w USA przedstawiających opracowaną przez siebie dyscyplinę uważności - 'shun discipline. Fundacja im. Krystiany Robb-Narbutt przyznała mu nagrodę artystyczną za rok 2008.

Tomasz Kozak urodził się w 1971 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1997 roku.

Uprawia malarstwo, tworzy filmy animowane, wideo, kolaże, rzeźby. Mieszka i pracuje w Lublinie.kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2009-12-04 14:47:52, czytane: 4999 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional