Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Jerzy Dobrzański - WEAK MOMENTS / SŁABE MOMENTY

JERZY DOBRZAŃSKI

WEAK MOMENTS / SŁABE MOMENTY

Galeria "Kaplica", 21 listopada - 8 grudnia 2009 r.

kurator: Leszek Golec
Więcej zdjęć w galerii Jerzy Dobrzański - WEAK MOMENTS / SŁABE MOMENTY

K.O.ntekst 

"Słabe  momenty" - to próba podjęcia dialogu na temat problemu porażki i faktu bycia pokonanym. Zdecydowanie bardziej wolimy podziwiać szybkie kariery i spektakularne sukcesy, niż niepowodzenia i dramaty przegranych. Ale tak to już jest, porażka skazana jest na niepamięć, zwycięstwo natomiast zdaje się trwać wiecznie. Taką prawidłowość widać szczególnie dobrze w obszarze kultury popularnej. Zbiorową ambicję bycia najlepszym nakręcały przez lata piosenki typu Simply the Best, We are the Champions, czy The Winner Takes it All. Tendencja bycia najlepszym jest skutecznie i brawurowo propagowana na całym świecie. Znamy zatem najlepsze fabryki, przedsiębiorstwa, szkoły, uniwersytety. Podziwiamy nie tylko najlepszych sportowców, ale także najlepszych fachowców, ekspertów, doradców, a nawet artystów.

Cykl Słabe momenty przedstawia portrety znanych bokserów federacji WBA i WBO wagi ciężkiej i półciężkiej. Większość z nich to obecni lub byli mistrzowie swoich kategorii wagowych. Sposób przedstawienia portretów jest zainspirowany autentycznymi walkami  boksu zawodowego z udziałem wymienionych zawodników. Dla większości z nich były to słabsze momenty sportowej kariery. Mistrzowie boksu zawodowego ukazani jako pokonani z widoczną deformacją twarzy, bardziej przekonująco ukazują nam prawdę o trudnej drodze do zwycięstwa, na której porażka jest nieodłącznym i koniecznym etapem.

 

Kalendarium:

Jerzy Dobrzański studiował w pracowni rzeźby u prof. Józefa Sękowskiego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom przygotował jednak pod kierunkiem prof. Antoniego Pastwy z ASP w Warszawie, gdzie przeniósł się na czwartym roku studiów. Obecnie student stacjonarnych studiów doktoranckich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Jest laureatem licznych nagród, prezentował swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawy indywidualne:

2006 - wystawa płaskorzeźb przedstawiających nieżyjących wybitnych aktorów polskich „Galeria Prezydenta Miasta Rzeszowa" Ratusz, Rzeszów

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

2007 - wystawa wybranych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, Galeria „Studio" Pałac Kultury i Nauki, Warszawa; 2008 - 60 lat państwa Izrael - wystawa uczestników sympozjum, Rehovot (Izrael); 2009 - wystawa Kryzys Gatunku, CSW Zamek, Poznań; Granice Rysunku - Ogólnopolska Wystawa Rysunku Studenckiego, Galeria Wozownia, Toruń

Nagrody i wyróżnienia:

2005 - I nagroda w ogólnopolskim konkursie pt. Rzeźba w Architekturze organizowanym przez „Centrum Praha" w Warszawie. Realizacja zamówienia na fasadę „Nowego Kina Praha" na Warszawskiej Pradze; 2008 - I nagroda i realizacja w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Deyny wraz z przestrzenią w Starogardzie Gdańskim; III nagroda w ogólnopolskim konkursie pt. „Mała Architektura" organizowanym przez Białostocki Teatr Lalek; 2009 - główna nagroda w ogólnopolskim konkursie „Palma już była" na zagospodarowanie wysepki ronda na obwodnicy warszawskiej; III nagroda w ogólnopolskim konkursie na zaprojektowanie przestrzeni lasów Barbarki koło Torunia.

 

 kategoria: Galeria Kaplica, wiadomość dodano: 2009-11-25 10:10:38, czytane: 3849 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional