Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Jerzy Nowakowski Medaloteka

Jerzy Nowakowski

MEDALOTEKA

Galeria "Kameralna", 3 października - 29 listopada 2009 r.Więcej zdjęć w galerii Jerzy Nowakowski MEDALOTEKA

Jerzy Nowakowski urodził się 1 stycznia 1947 roku w Przemyślu. Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w Jarosławiu w 1965, a w latach 1965-1971 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Mariana Koniecznego i Jacka Pugeta. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni docent Wandy Ślędzińskiej w 1971 roku.

Od 1971 zatrudniony jest na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby dyplomującą. Tytuł profesora otrzymał w 1994 roku.

W latach 1981-1984 i 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Rzeźby, a w latach 1990-1996 dziekanem tego wydziału. Od 2005 do 2008 roku pełnił funkcję prorektora ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Równolegle od ukończenia studiów nieprzerwanie zajmuje się rzeźbą i medalierstwem, również maluje. Rezultaty tej pracy pokazywał na wielu wystawach w kraju i za granicą, na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace Nowakowskiego, nagradzane i wyróżniane na wielu konkursach i wystawach, znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Posiadają je m.in.: Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Tarnowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Chojnicach, Zbiory Galerii Wydziału Rzeźby i Biblioteki ASP w Krakowie, British Museum w Londynie, Muzeum Tradycji Oręża Polskiego w Nowym Jorku, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Puszkina w Moskwie, Światowe Centrum Intelektualne „OLIMPOS" w Grecji, Zbiory Galerii Miasta Bergkamen (Niemcy), Zbiory Galerii Miasta Sölvesborg (Szwecja).

Wrocławskie Muzeum Sztuki Medalierskiej od 1976 roku systematycznie gromadzi w swych zbiorach medale Jerzego Nowakowskiego, budując jego autorską kolekcję. Od 1991 roku udostępniono wybór plakiet i medali na wystawie stałej „Współcześni medalierzy polscy".

Jerzy Nowakowski jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, należy do Stowarzyszenia Twórczego „POLART" w Krakowie, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Za twórczość rzeźbiarską otrzymał nagrodę Miasta Krakowa w 1985 roku, a w 2004 „Złoty Laur" za „Mistrzostwo w sztuce rzeźbienia" przyznany przez Fundację Kultury Polskiej.kategoria: Galeria Kameralna, wiadomość dodano: 2009-10-05 11:40:11, czytane: 3900 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional