Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Azjatyckie mrugnięcia Waldemara Pranckiewicza

We wrześniu pracownie Centrum Rzeźby odwiedził polski artysta na stałe mieszkający w Londynie - Waldemar Pranckiewicz. Podczas krótkiego pobytu zrealizował projekt, będący kolejną odsłoną cyklu Azjatyckie mrugnięcia, zapoczątkowanego w 2008 roku.Więcej zdjęć w galerii Azjatyckie mrugnięcia Waldemara Pranckiewicza

Na frontowej ścianie pracowni rzeźbiarskich powstała instalacja złożona z mapy kontynentu euroazjatyckiego, wykonanej z drutu oraz umieszczonej na jej tle mozaikowej twarzy mrugającej dziewczyny.

W trakcie posługiwania się kamerą Polaroid wpadł mi do głowy pomysł stworzenia serii portretów, których wspólnym elementem byłby gest mrugnięcia. Ta prosta a zarazem unikalna modyfikacja twarzy ma także tę zaletę, że może generować różne interpretacje. Ponieważ pierwszych parę zdjęć zostało wykonanych z moimi azjatyckimi znajomymi, zdecydowałem, iż można ten projekt rozwinąć w ramach prostych reguł. Zostały one sformułowane następująco: Wykonać 24 odbitki fotograficzne, jedynie kobiet azjatyckich, jedynie tych, które znam. Po pewnym czasie projekt o takiej prostej koncepcji uległ transformacji. 

W jednej ze swoich prac przeistaczam fotograficzny obraz mrugającej twarzy w mozaikę. Moja paleta szklanego materiału narzuca uproszczenia w formie i tonacji, z drugiej strony poszczególne partie mozaiki, a także jej faktura charakteryzują się wizualnym bogactwem. Ta podwójna charakterystyka struktury, uproszczenie i bogactwo, może być opisem dla dowolnego miejsca na świecie. Można postrzegać Azję, jak i Europę, jako terytoria mozaikowe, w których tektoniki polityczne, społeczne i kulturalne ulegają przemianom na różnych poziomach, będąc jednocześnie widziane jako rodzaj jednej formacji. 

Różne perspektywy oglądu tych kontynentów generuje jedyny w swoim rodzaju wizualno-mentalny efekt „mienienia się", a także „przepływu".

Waldemar Pranckiewicz

 

Waldemar Pranckiewicz urodził się w Goleniowie, od 2003 roku mieszka i pracuje w Londynie. Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego i w Saint Martins College w Londynie. Pracuje z fotografią, rysunkiem oraz formami przestrzennymi. Jego innym obszarem działalności jest pisanie o sztuce oraz tworzenie autorskich książek. Od wielu lat współpracuje z Kwartalnikiem Rzeźby „Orońsko".kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2009-09-30 11:08:16, czytane: 4318 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional