Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Anna Pabis Guillaume

W sierpniu Orońsko gościło kolejną artystkę polskiego pochodzenia mieszkającą we Francji, Annę Pabis Guillaume.Anna Pabis Guillaume

Anna Pabis Guillaume

Więcej zdjęć w galerii Anna Pabis Guillaume

Artystka urodziła się w Grodzisku Mazowieckim. Od najmłodszych lat wiele podróżowała. Mieszkała w Warszawie, Pradze, Londynie, Chicago. W trakcie pobytu w Brukseli zajmowała się rysowaniem wzorów dla wytwórni porcelany Boch Frères w La Louvière oraz pracowała jako dziennikarka w fachowych czasopismach wnętrzarskich. W latach 80. przebywała w Tokio, gdzie organizowała wystawy współczesnych polskich artystów. Zachwyciła ją subtelność sztuki japońskiej. Zafascynowana tą sztuką zaczęła tworzyć obrazy, rzeźby, ceramikę, wyraźnie widać w nich wpływ japońskich technik i form.

W twórczości artystki zauważyć można urzeczenie fakturą, kształtem i właściwościami stosowanej materii. Do swoich prac wykorzystuje glinę, brąz, pigmenty, emalię. Często, chcąc pokonać opór materiału i uzyskać nieprzewidzialne i przypadkowe efekty, barwi jedwab i bawełnę kawą lub herbatą. Twórczość pani Ani wyrasta z fascynacji naturą, jest w pewnym sensie zobrazowaniem niezmiennego ścierania się człowieka z żywiołem przyrody.

Obecnie artystka mieszka w Paryżu. Swoje prace prezentowała we Francji, Belgii, Polsce, Japonii i Chinach. Na stałe znajdują się w kolekcjach we Francji, Belgii, Szwajcarii, USA, Japonii i Polsce.

W styczniu br. obrazy i rzeźby artystki zobaczyć można było w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

W trakcie pobytu w Orońsku Anna Pabis przygotowywała prace ceramiczne, które mają być pokazane na wystawie w Milanówku.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2009-09-14 08:12:20, czytane: 5750 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional