Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Beata Czapska

Po raz kolejny w sierpniu gościmy w Orońsku rzeźbiarkę z Francji, Beatę Czapską. Artystka urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W czasie studiów pracowała w Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie, biorąc udział m.in. w inwentaryzacji zabytkowego kościoła w Skalbmierzu, Rynku w Gryfowie Śląskim, zespołu klasztornego w Sejnach.Więcej zdjęć w galerii Beata Czapska

Po studiach wyjechała do Paryża, aby zostać tam na stałe. Tam też podjęła kolejne studia w École Nationale des Beaux Arts oraz rzeźbiła w pracowni René Coutelle'a. Przez trzynaście lat wykonywała zawód niezależnego architekta (projekty budynków mieszkalnych w Melun-Senart, Evry, Nancy; wille: w Prowansji, Regionie Paryskim, na Majorce; aranżacje sklepów, stoisk targowych, malowidła ścienne). We współpracy z uznanymi pracowniami projektowała np.: Maison du Partie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, hotele na Azorach (w pracowni Cacoub w Paryżu), zespół wypoczynkowy w Bretanii i w Vandei (w pracowni Besançon) oraz z amerykańskim rzeźbiarzem opracowała projekt, a następnie zrealizowała fontannę z granitu (650 m2) w Puteaux (Francja). Obecnie kontynuuje prace designerskie (meble, lampy, fontanna dla miasta New York, rzeźba na Salon Sztuki Ogrodowej w Paryżu - realizacja zbiorowa). Niezależnie od tego czym się zajmuje zawsze widoczne było i jest jej zamiłowanie do sztuk pięknych wyniesione z rodzinnego domu: od matki, profesora Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i ojca, inżyniera dróg i mostów, publicysty.

Czapska zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej twórczość koncentruje się wokół szeroko pojętego świata przyrody. Artystka szczególne zafascynowana jest życiem dzikich zwierząt. Stara się ukazać ich niezależność, wolność oraz wynikającą z tego poetykę dzikiej natury. W postaciach ludzkich próbuje utrwalić stronę poetycką.

Dzięki starannie dobranym materiałom (najczęściej są to kamień i drewno) artystka tworzy niepowtarzalne bryły. Jej rzeźby znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Prace artystki były wielokrotnie wystawiane we Francji, w Polsce, w Egipcie i w Belgii. W maju 2006 roku ekspozycją swoich prac w Salonach Ambasady Polskiej w Paryżu artystka rozpoczęła tournée po Polsce.

W Polsce, twórczość Czapskiej najpierw można było zobaczyć w Orońsku, gdzie artystka spędziła miesiąc, przygotowując przywiezione rzeźby do tournée. Oroński pobyt zakończył się pokazem jej prac w hallu Muzeum Rzeźby Współczesnej (26 sierpnia - 31 października 2006). Kolejne etapy to wystawa w Galerii Dominika Rostworowskiego w Krakowie i w warszawskiej Galerii Traffic. Wystawa w Domu Miasta Saint-Etienne 16 czerwca br. w Katowicach to ostatni etap polskiego tournée jej rzeźb. Ekspozycja objęta była honorowym patronatem prezydenta miasta Katowice.

W trakcie tegorocznego pobytu w Orońsku Beata Czapska tworzy kolejne prace z cyklu Wilczy Sen i Lotos - żywice akrylowe oraz Lotos - alabaster. Rzeźby te będą prezentowane od 1 grudnia 2009 do 30 października 2010 roku na wystawie w Ambasadzie Francji w Warszawie. We wnętrzu budynku i przylegających ogrodach zaprezentowanych zostanie siedemnaście prac z kamienia, drewna i brązu. Większość rzeźb powstało w pracowniach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na zewnątrz podziwiać będzie można fokę (Otarie) wykonaną w brązie, Lotus Group (3 lotosy- modele do brązów), Gardien (Strażnik), Wolf`s Dream Group (Grupa wilczy sen). Całość ekspozycji dopełni trzynaście fotografii Berangere Lomont, na których udokumentowane zostały etapy powstawania jednej z rzeźb - alabastrowego Lotusa. Prace fotograficzne francuskiej artystki wypełnią szklaną fasadę budynku Ambasady.

Warszawska wystawa zostanie zorganizowana we współpracy z Pracownią Galerią Jolanty Czajki i Ambasadą Francji w Polsce. Partnerem wystawy będzie AXA Polska stanowiąca część Grupy Ubezpieczeniowej AXA.

Patronat medialny obejmą: TVP Warszawa, Sztuka.pl, Golf&Life, Business&Life, Świat Elit, Polki w Świecie, Fashion Magazin

 

B. Czapska Czapska Czapska
Czapska Czapska Czapska

 

 kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2009-08-28 11:55:05, czytane: 5589 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional