Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Rafał Rychter, WSPÓŁCZYNNIK

Rafał Rychter

WSPÓŁCZYNNIK

kurator: Mariusz Knorowski
30 września – 5 listopada 2006

 

Rafała Rychtera mieliśmy okazję poznać jako twórcę intrygującej instalacji Instant Christ (1999), pokazanej w ramach III ed. Triennale Młodych. Była to wówczas zapowiedź interesującej osobowości artystycznej. Praca ta ujawniła ciekawą wyobraźnię, która potrafi zmierzyć się z repertuarem ikonografii chrześcijańskiej. Autor powołał do istnienia – ze wszystkimi konsekwencjami „pracy w ruchu ciągłym” – współczesną transkrypcję Dobrego Pasterza w wersji hibernowanej. Zmysłowy chłód tej postaci, uzależnienie „egzystencjalne” od zasilającego agregatu chłodniczego – stworzyły ciekawe pole napięć i konieczności, przy zachowaniu „względnych cech podobieństwa”. Grzegorz Kowalski, analizując ten „model techniczny” rozważał przewrotny dylemat: czy jest on ingerencją artysty w obszar tajemnicy Przeistoczenia, czy próbą sprowadzenia kanonu rzeźby sakralnej do roli cytatu w projekcie, który apeluje do wrażliwości widza? Późniejsze prace artysty powracały do idei „zamrażania” i zachowania w takiej formie przetrwalnikowej biologicznych znaków naszej obecności.Prezentowane obecnie prace stanowią zupełnie nową koncepcję artystyczną, bez żadnych odniesień do wcześniejszych doświadczeń. Odmienność polega, między innymi na zastosowaniu innego budulca, kojarzonego raczej z warsztatem malarza, czyli sterylnego podobrazia (potencjalny nośnik obrazu), które w różnych konfiguracjach konstruuje w przestrzeni swoisty system modularny. Ten „współczynnik” budowy formy nieoczekiwanie staje się elementem obiektów, których referencje wobec współczesnego świata są nadto czytelne. Mimo to, nie pozostaje to w sprzeczności z niegdysiejszym credo artystycznym:

Lubię ujawniać połączenia, które wcześniej nie były zauważane, a które powodują nowe napięcia i nowe idee oparte zarówno na tym, co było, ale również na tym, co współczesne. W sztuce ważna jest wewnętrzna spójność oraz niepowtarzalność. Nie lubię prac „martwych”, lubię zmieniać „dzianie się”. Prace tego typu są zawsze najbardziej wciągające, ponieważ nie są zatrzymane w czasie. (…) Myślę, że naśladowanie tego, co już zostało zrobione, także naśladowanie siebie nie jest sztuką. Kopista nie jest artystą. A jednocześnie wierzę, że celem sztuki jest jej otwartość i że dotychczasowa sztuka jest tworzywem jedynym, wielkim magazynem inspiracji. (…) Cofam się, aby iść naprzód. Bo sądzę, że droga ku pięknu jest drogą okrężną.

Rafał Rychter, cyt. wg: Model do składania, CRP, Orońsko 2001, s. 93Rafał Rychter ur. w 1972 roku w Zamościu. 1994–1999 – studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Rzeźby. 1999 – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Myjaka. Od 2001 r. zatrudniony w macierzystej uczelni jako asystent prof. A. J. Pastwy.

Formy wypowiedzi: rzeźba, obiekt, fotografia

Udział w wystawach:
1994 – Horyzont absolutu, pokaz audiowizualny, Galeria DAP, Warszawa; 1997 – Galeria Zamek – Muzeum Warmii i Mazur, Reszel; 1999 – wystawa poplenerowa pracowni prof. A. Myjaka, Galeria „Oranżeria”, CRP, Orońsko; 2001 – Model do składania, III ed. Triennale Młodych™, CRP, Orońsko; 2003 – Sztuka III RP – re–prezentacja faktów artystycznych™, CRP, Orońsko; 2002 – Powinność i bunt, ASP w Warszawie 1944–2004, Galeria „Zachęta”, Warszawa; – XIII Międzynarodowe Biennale Rzeźby, Centrum Kultury „Zamek”, Poznań; – Co widzi trupa wyszklona źrenica..., Galeria „Zachęta”, Warszawa; 2004 – XIV Międzynarodowe Biennale Rzeźby, Centrum Kultury „Zamek”, PoznańWernisaż wystawy Rafała Rychtera - Współczynnik

Wernisaż wystawy Rafała Rychtera - Współczynnik

Więcej zdjęć w galerii Rafał Rychter. Współczynnik

kategoria: Galeria Oranżeria, wiadomość dodano: 2006-10-04 09:05:39, czytane: 4774 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional