Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Jerzy Wojciech Rudziński

Po raz kolejny w Orońsku gości warszawski artysta rzeźbiarz Jerzy Wojciech Rudziński.Więcej zdjęć w galerii Jerzy Wojciech Rudziński

Urodził się w 1935 roku w Krakowie. W latach 1959-62 uczył się w Liceum Technik Plastycznych zwanym Szkołą A. Kenara w Zakopanem. Następnie rozpoczął studia w warszawskiej ASP ucząc się rzeźby w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej a potem u prof. Jerzego Jarnuszkiewicza oraz prof. Oskara Hansena, uczestnicząc jednocześnie w zajęciach na wydziale scenografii u prof. Władysława Daszewskiego.

W 1968 roku uzyskuje dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby wygrywając główną nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w konkursie prac dyplomowych im. Bartoszka i Bobowskiego .

Od 1969 roku rozpoczyna pracę jako asystent - stażysta w pracowni rzeźby prof. Gustawa Zemły warszawskiej ASP.
W 1975 r. przeprowadza przewód na stopień adiunkta.

Od 1976 r. jako adiunkt prowadzi samodzielną pracownię rzeźby a od 1983 na Katedrze Scenografii wykłada struktury przestrzenne oraz rysunek realizacyjny.

Od 1968 roku członek ZPAP.

Brał udział w ponad 100 wystawach krajowych i zagranicznych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Moskwie, Londynie, Paryżu, Rawennie, Dreźnie, Sofii.

Jest uczestnikiem licznych plenerów i sympozjów artystycznych np. w Bolesławcu, Hajnówce, Radomiu, Warszawie, a najczęściej w Orońsku.

Ważniejsze realizacje: pomnik Czyn Zbrojny 1939-1945, Puławy, cykl rzeźb w metalu dla Zakładów Azotowych w Puławach i Zakładów Przemysłu Drzewnego w Hajnówce, realizacje dla Osiedla Prusa w Lublinie, rzeźby dla Osiedla Gocław w Warszawie, rzeźba Orlik dla Wyższej Szkoły Wojsk Lotniczych w Dęblinie, Zawieszony w lotach dla sanatorium wojskowego w Krynicy, Katiusze dla Departamentu Wychowania MON oraz wiele scenografii do koncertów, filmów, zjazdów i kongresów.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Prace artysty można znaleźć w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami : Museum of Modern Art. - Miami Beach, USA; Muzeum Wojska Polskiego- Warszawa; Muzeum Miejskie - Białystok; Zbiory Huty Warszawa; Zbiory Ministerstwa Obrony Narodowej; Galeria Rzeźby Plenerowej - Lublin; kolekcja ZAR - Warszawa; zbiory prywatne w Szwecji, Szwajcarii, Grecji, USA, Włoszech, Niemczech, Polsce.

 

Tegoroczny pobyt w Orońsku trwa od 28 czerwca do 20 lipca.

Artysta realizuje projekt rzeźby dla Powiśla w Warszawie.

Praca Ryba z Powiśla wykonana będzie z marmuru „biała marianna" o wymiarach 195 x 120 x 90 cm.

(...) Szkoła Kenara spowodowała moje  zainteresowanie drewnem (...) Drugim materiałem, w którym lubię tworzyć jest metal, a konkretnie stale i ich komponenty. (...) Z kamieniem zetknąłem się stosunkowo późno, już po studiach, przebywając w Grecji. Nastąpiła pełna fascynacja tym tworzywem. (...) Pracy w kamieniu musiałem się uczyć od kolegów oraz na plenerach w Orońsku.

(...) Dla mnie rzeźbienie jest stałą przygodą. Jest jedyną formą wolności osobistej i nigdy nie pragnąłem przyporządkować swej pracy do mód, kierunków czy posługiwać się receptami dającymi szanse na szybki sukces. Nie szukałem też jakiegoś języka, charakterystycznego dla mnie" sznytu", po którym byłbym rozpoznawalny. (...) Rzeźbić staram się przede wszystkim sercem, a wiedzę przekazywać studentom."kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2009-07-17 13:07:39, czytane: 3702 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional