Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Głuchoniewidomi w Orońsku

Od 28 czerwca do 12 lipca po raz dziewiętnasty spotykają się w orońskich pracowniach osoby z upośledzeniem wzroku i słuchu. Pierwsze terapeutyczno-twórcze warsztaty dla głuchoniewidomych artystów amatorów odbyły się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 1990 r., z inicjatywy rzeźbiarza Ryszarda Stryjeckiego. To on był i jest nadal opiekunem wszystkich edycji warsztatów.Więcej zdjęć w galerii Głuchoniewidomi w Orońsku

Rzeźbiarskie plenery w Orońsku organizowane są przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym istniejące od 1990 r. Towarzystwo realizuje wiele przedsięwzięć z myślą o rehabilitacji i szeroko rozumianym wsparciu swoich podopiecznych. W 2006 r. TPG w dowód uznania za prowadzoną działalność otrzymało prestiżową międzynarodową Nagrodę Niepełnosprawności im. F.D. Roosevelta.

Rzeźby będące efektem poprzednich plenerów były wielokrotnie prezentowane na wystawach m.in. w galerii ZPAP, Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Centrum Kultury Polskiej w Budapeszcie oraz galeriach Krakowa, Płocka, Białegostoku, Łodzi, Lublina, Radomia, Kozienic. Ostatni duży pokaz prac powstałych podczas corocznych dwutygodniowych warsztatów w Centrum Rzeźby Polskiej miał miejsce w październiku 2008 r. we foyer  Teatru Wielkiego w Warszawie.

Działalność artystyczna to dla osób żyjących w ciszy i ciemności przede wszystkim okazja do wyrażenia poprzez sztukę swoich emocji, przeżyć i nastrojów. Praca z gliną, tworzenie rzeźb to znakomita forma arteterapii, czyli rehabilitacji poprzez sztukę. Jej owocem jest satysfakcja, wzrost poczucia własnej wartości, a przez to również odbudowanie oraz umocnienie więzi z innymi ludźmi.

Portrety, autoportrety, przedstawienia zwierząt, postaci mitologicznych, czy bohaterów bajek, abstrakcje, a także rzeźby o tematyce religijnej, to wątki podejmowane najczęściej przez głuchoniewidomych twórców.

Zajęcia w ramach tegorocznych warsztatów odbywają się równolegle w dwóch pracowniach rzeźbiarskich. Najpierw praca, a potem wspólne spacery, wieczorne ogniska, które służą wzajemnemu poznawaniu się i integracji. Głuchoniewidomi artyści już dzisiaj deklarują chęć uczestnictwa w następnych, podobnych imprezach. Oprócz doświadczonych i stałych bywalców pleneru na tegorocznym turnusie pojawiły się osoby, które po raz pierwszy miały przyjemność obcowania z gliną albo wróciły do Orońska po kilkunastu latach, aby na nowo rozpocząć „twórczą przygodę" z tym jakże podatnym do rzeźbienia materiałem.

Obecnie w warsztatach uczestniczy trzynaście osób głuchoniewidomych oraz dziewięciu opiekunów: Kamila Nabiałek - studentka pedagogiki rewalidacyjnej UKSW (Warszawa), Danuta Gąsior - psycholog dziecięcy (Legnica), Magdalena Tarnacka - surdopedagog (Warszawa), Katarzyna Gromadzka - absolwentka filologii polskiej UKSW, Zuzanna Marzol - licealistka (Międzyrzecz), Marek Niemierski - student prawa UKSW oraz Karolina Kaniewska - tyflopedagog, kierownik pleneru (Warszawa). Zajęcia rzeźbiarskie prowadzą artyści rzeźbiarze: Ryszard Stryjecki i Mieczysław Syposz.

Uczestnicy i tytuły prac:

Krzysztof Ciuła - Józef Piłsudski

Barbara Ciuła - Fryderyk Chopin

Stanisław Wojtyś - Syrena

Sławomir Pawelec - Kompozycja na temat tańca

Ryszard Kubisiak - Figurka dziewczynki

Bolesław Lejman - Popiersie córki

Józef Grochowski - Tańczące trzy gracje

Grażyna Piechota - Autoportret

Jerzy Godyń - Matka Boska z Dzieciątkiem

Leszek Koczot - Upadek pod krzyżem

Barbara Wojtyś - Autoportret

Danuta Gąsior - Naczynie z uchem

Zuzanna Marzol - Wieża szachowa

Czesław Kurowski - bez tytułu

Maria Kurowska - bez tytułu

Pokaz prac powstałych podczas tegorocznych warsztatów odbędzie się 12 lipca o godz. 12.00, obok pracowni rzeźbiarskich.kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2009-07-03 11:55:23, czytane: 5736 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional