Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Studenci krakowskiej ASP w Orońsku

Od 8 do 28 czerwca z orońskich pracowni korzystają studenci Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opiekunem merytorycznym jest znany artysta rzeźbiarz, Wiesław Bielak, absolwent tejże uczelni.Więcej zdjęć w galerii Studenci krakowskiej ASP w Orońsku

Wiesław Bielak studiował w latach 1963-1969, obecnie jest profesorem zwyczajnym ASP, prowadzi samodzielnie Pracownię Rzeźby w Kamieniu. Uprawia medalierstwo, małą formę rzeźbiarską oraz rzeźbę monumentalną. Autor licznych realizacji medalierskich i rzeźbiarskich, m.in. pomnika gen. W. Sikorskiego w Rzeszowie. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Włochy, Hiszpania, Szwecja, Anglia, Niemcy, Austria. W roku 2007 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Przebywający na plenerze w Orońsku studenci pracują w kamieniu. Prof. W. Bielak uważa, że jest to najszlachetniejszy materiał na rzeźby: (...) dla studenta lub młodego rzeźbiarza praca w twardym tworzywie, jakim jest kamień, bywa bardzo ważnym elementem studyjnym. Praca w kamieniu wymaga umiejętności i wytrwałości... Trzeba pokonać twardość - opór materiału, włożyć dużo trudu, aby uformować go na miarę własnej wyobraźni. Uświadamia, czym jest bryła rzeźbiarska, pomaga kształtować i hartować osobowość twórczą rzeźbiarza.

Uważam, że każdy młody rzeźbiarz powinien wykonać przynajmniej jedną pracę w kamieniu, aby zrozumieć, na czym polega rzeźbienie (...)

Uczestnicy: Tomasz Bielecki, Mateusz Chudzik, Magdalena Cisło, Marta Kalata, Arkadiusz Szostak, Michał Wąsacz.kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2009-06-16 11:13:12, czytane: 5013 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional