Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualno¶ciach

Twórca NIEWINIˇTEK w Orońsku

Już drugi miesi±c z pracowni CRP w Orońsku korzysta znany artysta rzeĽbiarz - Sylwester Ambroziak. Studiował na Wydziale RzeĽby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego, a także w pracowni rysunku prof. Mariana Czapli. W 1989 roku uzyskał dyplom w pracowni Grzegorza Kowalskiego.Więcej zdjęć w galerii Sylwester Ambroziak

Laureat nagród i stypendiów, m.in. 1993-1994 stypendium Fundacji Kultury, 2004-2005 stypendium Kulczyk Foundation, 1989-1992 - realizacja w Centrum RzeĽby Polskiej w Orońsku projektu „JeĽdziec Polski", sponsorowanego przez Galerię Notoro, wyróżnienie za rzeĽbę „Kain i Abel" na wystawie „Sacrum" w Częstochowie w roku 1997. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granic±. Autor licznych ekspozycji indywidualnych, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Anglii, Holandii oraz w Polsce.

W roku 2008 prezentował swoje prace pt. Niewini±tka na wystawie w Galerii „Oranżeria" w CRP w Orońsku.

Artysta wykonuje swoje rzeĽby w drewnie. Tworzy też kameralne, niewielkie formy z br±zu, aluminium, żywic syntetycznych oraz wosku. Jego postaci symbolicznie odwołuj± się do tego, co pierwotne - zarówno form±, jak i nastrojem.

Poszukuję w człowieku elementów pierwszych - mówi artysta - dlatego zwracam się ku religijnym kultom pierwotnym: rzeĽbie afrykańskiej czy sztuce Amazonii. Wszystko ma tam głęboki sens, nie ma w nich przypadku.

Jego prace można znaleĽć w wielu muzeach i galeriach w kraju i na ¶wiecie. W Orońsku przygotowuje kompozycję wykonan± w żywicy barwionej, składaj±c± się z czterech figur. Kompozycja ta ma być prezentowana na wystawie w Szwajcarii.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomo¶ć dodano: 2009-05-15 10:30:06, czytane: 3971 x
mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional