Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Imieniny Brandta 2009

Już po raz jedenasty Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku świętowało imieniny swojego patrona - Józefa Brandta. W sobotę 28 marca w pałacowym salonie spotkali się wszyscy, którym działalność instytucji leży na sercu - przyjaciele i dobroczyńcy orońskiego dworu.Więcej zdjęć w galerii Imieniny Brandta 2009

Postać wybitnego artysty, wielokrotnie przywoływana w trakcie uroczystości, tym razem pojawiła się również w nieco innym kontekście. Gdy w końcu XIX wieku na letnie miesiące do Orońska zjeżdżali uczniowie i przyjaciele Brandta, pracując na miano Wolnej Akademii Orońskiej, nikt nie kojarzył tej działalności z formą mecenatu. Dzisiaj nie zawahano by się w nazwaniu Brandta Sponsorem uzdolnionej młodzieży, fundującym jej pobyt, służącym fachową radą, organizującym pozamalarskie rozrywki, a w zamian otrzymującym niewiele ponad wytwory młodych artystów.

Współczesne „Imieniny Brandta" spełniają dwa założenia - w pierwszej kolejności honorują artystę, dzięki któremu Orońsko zaistniało na kulturalnej mapie Europy, z drugiej strony są wieczorem podsumowującym konkurs na Mecenasa Roku.

Tegoroczne „Imieniny Brandta" zgromadziły wyjątkowo liczną publiczność. Pamięci artysty poświęcony był koncert kameralny w wykonaniu dwójki uzdolnionych artystów - Anny Marii Staśkiewicz i Marcina Sikorskiego. Oboje związani ze środowiskiem poznańskiej Akademii Muzycznej, laureaci prestiżowych konkursów i festiwali, koncertujący jako soliści ze słynnymi orkiestrami w kraju i za granicą. Recital w ich wykonaniu nawiązywał do słynnych popisów wirtuozowskich, jakie w Europie czasów Brandta prezentowali fenomenalni muzycy tacy jak: Paganini, Liszt, Wieniawski czy Paderewski. W programie koncertu znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego i Henryka Wieniawskiego.

Część oficjalną wieczoru zakończyła uroczystość wręczenia nagród najbardziej wyróżniającym się w ubiegłym roku Sponsorom. Tytuł „Mecenasa Roku 2008" i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, otrzymało Przedsiębiorstwo Handlowe „Artpol" z Radomia, Sponsor Główny „Imienin Brandta". Trofeum wraz ze stosownym certyfikatem odebrał Prezes firmy „Artpol" Pan Artur Popławski.

Rozdano również dwa medale Józefa Brandta, autorstwa prof. Ryszarda Stryjeckiego, przyznawane za wieloletnie wspieranie instytucji w wymiarze niekoniecznie finansowym. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Urząd Gminy w Orońsku, za wspólną realizację projektów, pomoc finansową i kadrową, promocję instytucji na Mazowszu. Medal odebrał wójt Gminy Orońsko - Pan Zdzisław Bredłowski.

Drugi medal wręczono Pana Maciejowi Świdzińskiemu, właścicielowi Cukierni „Maćkacy" z Wrzosowa, za coroczne wzbogacanie „Imienin Brandta" oraz innych wieczorów muzycznych w pałacowym salonie słodkimi wypiekami okolicznościowymi.

W drugiej części wieczoru zgromadzeni goście wzięli udział w loterii, w której nagrodami były ceramiczne figurki autorstwa artysty związanego z Orońskiem - Bogusława Dobrowolskiego oraz publikacje albumowe wydane przez CRP.

Uroczystość zakończył bankiet w pałacowej jadalni, którego pomysłodawcami i realizatorami byli Państwo Barbara i Ryszard Barszczowie z firmy Bistro BSB.

Sponsorzykategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2009-03-30 14:23:41, czytane: 3272 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional