Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualno¶ciach

Zimowy pobyt Anny Prankl

Po raz kolejny Centrum RzeĽby Polskiej w Orońsku go¶ci artystkę z Austrii, Annę Prankl. Urodziła się w D±browie Górniczej. W latach 1961-1967 studiowała rzeĽbę i architekturę wnętrz w krakowskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom z zakresu architektury wnętrz. W roku 1979 wyjechała na stałe do Wiednia. Tam w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych nostryfikowała dyplom.Kostium do sztuki NORA | fot. http://www.arts-anna.com/

Kostium do sztuki NORA | fot. http://www.arts-anna.com/

Więcej zdjęć w galerii Zimowy pobyt Anny Prankl

Artystka uprawia scenografię teatraln± i filmow±, a także rzeĽbę, grafikę i rysunek. Jest autorem scenografii do wielu filmów np. Trzeba zabić tę miło¶ć Jerzego Morgensterna, Zabijcie czarn± owcę Jerzego Passendorfera, Sanatorium pod Klepsydr± Jerzego Hassa, Akwarium, czyli Samotno¶ć szpiega Antoniego Krauzego, Łowca. Ostatnie starcie Jerzego Łukaszewicza (film fantastyczny dla dzieci), o Janie Pawle II (wyprodukowany w Nowym Jorku) oraz do wielu filmów zagranicznych i sztuk teatralnych.

Brała udział w kilku wystawach m.in. w Zamku Turntahl - Austria Dolna i w Instytucie Kultury Polskiej w Wiedniu, gdzie miała również indywidualny pokaz.

Swoje prace rzeĽbiarskie realizuje przede wszystkim w kamieniu i marmurze. Jej znane realizacje to m.in. opracowanie architektoniczne i rzeĽbiarskie Ľródła „Rebeka" w Kaltenleutgeben, marmurowa fontanna dla Wiednia - wykonana w CRP w Orońsku, maski dla aktorów (wys. 70 cm) do sztuki Ifigenia w Taurydzie i do musicalu Tutenhamon, portrety na prywatne zamówienia np. reżysera Herberta Ledera.

Zajęła I miejsce w konkursie na rzeĽbę ruchom± dla dzieci z wad± słychu - szkoła w Wiedniu.

W czasie tegorocznego pobytu w Orońsku realizuje marmurow± fontannę z przeznaczeniem do ekspozycji w Centrum Ortopedycznym w Wiedniu.

Więcej informacji: www.arts-anna.com

 kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomo¶ć dodano: 2009-01-23 12:24:42, czytane: 4626 x
mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional