Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

BOGDAN MARKOWSKI, Rzeźba

BOGDAN MARKOWSKI

RZEŹBA

13.12.2008-1.03.2009

kurator: Jarosław PajekWięcej zdjęć w galerii BOGDAN MARKOWSKI, Rzeźba

Każdy rodzaj kamienia Markowski traktuje inaczej, dążąc do wydobycia zeń jego naturalnych właściwości. Jeżeli więc ma do czynienia z blokiem marmuru, formę potencjalnego dzieła dostosowuje do zapisanych już w kamieniu cech: stara się uzewnętrznić jego podatność na polerowanie, dzięki czemu, zwłaszcza przy zastosowaniu gładkich lub obłych płaszczyzn, „wyciąga" z marmuru jego naturalną urodę, przede wszystkim poprzez spotęgowanie efektów kolorystycznych, wynikających z samej budowy warstwowej tego kamienia.

Inaczej jest w przypadku granitowych głazów narzutowych; tutaj Markowski „wsłuchuje" się jak gdyby w zastaną już formę głazu, by uzupełnić ją lub wzmocnić udziałem swoich rąk. W obydwu przypadkach jest to rodzaj dialogu z naturą. Zawsze jednak zmierza do odsłonięcia wewnętrznych właściwości kamienia, stąd pełne wirtuozerii przeciwstawienia powierzchni gładkich, szorstkich, ostrych i obłych, błyszczących, matowych. Kamień w jego rękach staje się materiałem plastycznym, podatnym na kształtowanie.

Oprócz rzeźb w kamieniu artysta tworzy formy z brązu polerowanego, który pozwala mu na wydobycie całego bogactwa, jakie daje światło. Tutaj formy są bardziej rozbudowane, zróżnicowane i drobniejsze w skali, tak by ich powierzchnia w pełni mogła oddać całą grę światła i cienia, jaka rozgrywa się na powierzchni rzeźby.

(Fragment wstępu Waldemara Odorowskiego do katalogu Bogdana Markowskiego Bogdan Markowski. Rzeźba, Stalowa Wola 2008,

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

Kalendarium: Bogdan Markowski urodził się w 1945 r. w Lublinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom uzyskał w roku 1970. Uczestnik wystaw krajowych i zagranicznych oraz plenerów rzeźbiarskich. Autor rzeźb monumentalnych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu oraz w Zamościu, Lubartowie, Burgas (Bułgaria), Debreczynie (Węgry), Inami (Japonia), Viller-le-lac i La Bresse (Francja).

Laureat nagród i wyróżnień w konkursach i wystawach.

Prace w zbiorach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, UMCS w Lublinie oraz w galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 kategoria: Galeria Oranżeria, wiadomość dodano: 2008-12-16 07:19:44, czytane: 4136 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional