Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Ukazały się pamiętniki Stanisława Kulona

W sobotę, 5 lipca, w Galerii „Kaplica" swoją świeżo wydaną książkę podpisywał profesor Stanisław Kulon - artysta-rzeźbiarz, absolwent i wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Kulon

Pamiętniki Z ziemi polskiej do Polski zostały wydane we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Swój wkład finansowy miała również Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta. Publikacja obejmuje wspomnienia autora z lat 1939-1958, począwszy od wczesnego, sielskiego dzieciństwa w kresowym Sobiesku, poprzez dramatyczny czas wojny, tułaczki na radzieckim zesłaniu, powrót do Polski, aż po lata nauki w szkole Antoniego Kenara w Zakopanem i studia w warszawskiej ASP. To przejmująca historia człowieka okrutnie doświadczonego przez życie, ale mimo to pełnego ciepła, pokory i szacunku dla bliźniego.

CRP miało swój znaczący udział w realizacji całego przedsięwzięcia. Gdy podczas zbierania materiałów dokumentacyjnych w pracowni Stanisława Kulona, został odkryty maszynopis wspomnień artysty, nikt nie spodziewał się, że będzie to tak pasjonująca, a jednocześnie wzruszająca lektura. Po przeczytaniu tekstu nie ulegało już wątpliwości, że udało się trafić na rzecz wyjątkową, przyczynek do historii Polski i Polaków, historii, jakich wiele wydarzyło się na wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Powstała myśl, że te wspomnienia można, a nawet trzeba rozpowszechnić. Rozpoczął się żmudny, dwuletni proces pozyskiwania środków finansowych i przychylności oficyny wydawniczej, na szczęście uwieńczony pełnym sukcesem. Ze strony CRP sprawę publikacji wspomnień Stanisława Kulona prowadziła Izabela Sosnowska-Kozieł, kierownik Działu Dokumentacji.

 

Stanisław KulonStanisław Kulon

Z ZIEMI POLSKIEJ DO POLSKI

Wspomnienia 1939-1958

Wstęp: Jerzy Fober, posłowie: Agnieszka Szyszko

wydanie I, oprawa miękka, ilustracje barwne, 370 s., cena 39,90 zł

 

 

 

 

 

 

 

Prowadzimy sprzedaż za zaliczeniem pocztowym. Zamówienia można kierować na adres:

Centrum Rzeźby Polskiej, ul. Topolowa 1, 26-505 Orońsko

e-mail: wydawnictwo@rzezba-oronsko.pl

fax: 48 618 44 70

 kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2008-07-08 08:56:48, czytane: 4157 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional